مجلس سنای افغانستان طرح تعدیل قانون کنترل تنباکو و دخانیات افغانستان را رد کرد. به اساس این طرح که به‌تازگی در مجلس نمایندگان افغانستان تصویب‌شده بود، تعرفه گمرکی واردات سیگار به این کشور از بیست درصد به صد درصد افزایش خواهد یافت.
بر اساس طرح اولیه حکومت به مجلس نمایندگان تعرفه گمرکی با ۵۰ درصد پیشنهاد آمده بود اما مجلس آن را به ۱۰۰ درصد افزایش بالا برد.
اما مجلس سنای افغانستان پس از بررسی و نظرخواهی از کارشناسان این طرح را رد کرده و پیشنهاد حکومت را تصویب کرده است.
اعضای مجلس سنا گفته‌اند که افزایش تعرفه گمرکی باعث افزایش قاچاق سیگار خواهد شد که نفع بیشتر آن به همسایه‌های افغانستان به‌خصوص پاکستان خواهد رسید.
زمانی که طرح تصویب‌شده مجلس نمایندگان در مجلس سنا رد شود، به اساس قانون اساسی افغانستان، طرح قانون به کمیسیون مشترکی از دو مجلس سپرده می‌شود. اگر اختلاف در این کمیسیون حل شد، مصوبه این کمیسیون برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاده می‌شود.
اما اگر این کمیسیون نتواند اختلاف به وجود آمده را برطرف کند، مصوبه رد شده به‌حساب می‌آید. در این صورت‌مجلس نمایندگان می‌تواند در جلسات بعدی این قانون را تصویب کند و بدون ارائه به سنا آن را برای توشیح به ریاست جمهوری بفرستد.
گفته‌شده که در حال حاضر ارزش واردات سیگار به افغانستان، بیش از دو میلیارد دلار در سال است. افغانستان کشوری است که سیگار در آنجا ارزان است و علاوه بر آن، استفاده از چلم/ قلیان نیز در سال‌های اخیر بخصوص در میان جوانان افغان افزایش‌یافته است.
دولت این کشور کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی برای کنترل دخانیات را امضاء کرده است. سال گذشته نیز مجلس نمایندگان افغانستان، قانون ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی را تصویب کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :