شماری از ساکنان ولایت نیمروز می گویند با آنکه در ساخت شبکۀ آبرسانى در این ولایت ٢١،۵ میلیون دالر هزینه شده؛ اما هنوز هم حدود ٣۵ درصد مردم در زرنج به آب صحی آشامیدنی دسترسی ندارند.

 

آنان می گویند با توجه به کم آبی در نیمروز، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین در سال ١٣٩١، به وزارت احیا ء و انکشاف دهات دستور داد تا «پروژه شبکه آبرسانی قلعه فتح» در ولسوالی چهار برجک این ولایت را روی دست گیرد.

اما با هزینه شدن میلیون ها دالر، این پروژه ناتمام مانده است و مردم شهر زرنج به آب آشامیدنی صحی دسترسی ندارند.

در حال حاضر، آب مورد نیاز و آشامیدنی به برخی ساکنان شهر زرنج توسط تانکرهای تهیه و انتقال می گردد که غیر صحی می باشد.

در عین حال «گل احمد احمدی» عضو شورای ولایتی نیمروز گفت که پروژه شبکه آبرسانی قلعه فتح، به دلیل حدود ۴۵ کیلومتر فاصله از شهر زرنج و محاسبات غلط، موفق نبوده و آبی که از آنجا منتقل می شود تکافوی مردم زرنج را نمی کند.

با این حال «شاه ولی» رئیس اداره آبرسانی ولایت نیمروز گفت که این شبکه، از ابتدا مشکل داشت؛ زیرا سروی و طراحی این پروژه بدون مطالعه و تحقیق ساحوی از آب های زیرزمینی، از سوی انجنیران تازه کار و جوان صورت گرفته بود.

وی گفت که انجنیران در این پروژه حفر ١٣ حلقه چاه را برای جمعیت حدود ٢٠٠ هزار ساکنان شهر زرنج کافی دانستند؛ در حالیکه جمعیت این شهر نزدیک به ٣٠٠ هزار نفر می باشد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که ساکنان ولایت نیمروز از گذشته های دور تا امروز با مشکل نداشتن آب آشامیدنی صحی مواجه اند ولی مقام‌های مسئول تا کنون اقدامی برای از بین بردن این معظل نکرده اند.

 

بیشتر بخوانید:

بهره برداری از 32 حلقه چاه آب در بغلان

ساکنان نیمروز آب آشامیدنی صحی ندارند

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :