سال ۹۴ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران کشور بوده است.
مسئولان نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یا “نی”، در گزارش سالانه خود اعلام کردند که سال ۱۳۹۴ خورشیدی خونین‌ترین سال برای خبرنگاران در کشور بوده است.
صدیق الله توحیدی، رییس اجرایی این نهاد امروز در کنفرانس خبری گفته که آمار خشونت در برابر خبرنگاران در سال روان خورشیدی افزایش چشم‌گیری داشته است.
وی افزود: در سال ۱۳۹۴ خورشیدی ۱۱۶ مورد خشونت در برابر خبرنگاران صورت گرفته است که به‌تناسب سال‌های گذشته رقم بزرگی‌تری را نشان می‌دهد.
بر اساس گزارش سالانه “نی”؛ در سال جاری ۱۲ خبرنگار در نقاط مختلف افغانستان به قتل رسیده که عامل بیشتر آن‌ها طالبان و مخالفان سلاح دار حکومت شناخته می‌شوند.
آقای توحیدی گفت که ۲۳ خبرنگار دیگر در جریان همین سال در حملات هراس افگنانه طالبان زخمی شده‌اند، ۳ خبرنگار موقتاً بازداشت‌شده‌اند، ۱۵ خبرنگار دیگر لت و کوب شده‌اند و ۶۳ خبرنگار تهدید و توهین گردیدند.
به گفته مسئولان این نهاد؛ امسال بیشترین مورد خشونت از سوی طالبان با ۶۴ مورد، از سوی دولت ۲۶ مورد، نیروهای ناتو ۴ مورد و ۲۱ مورد از سوی اشخاص ناشناس به ثبت رسیده است.
توحیدی افزایش خشونت‌ها در برابر خبرنگاران را یک چالش بزرگ در برابر کار رسانه‌ای کشور دانسته و سیر صعودی این خشونت‌ها را برای خبرنگاران نگران‌کننده عنوان کرد.
مسئولان این نهاد از دولت خواستند که بر اساس قوانین، از رسانه‌ها و خبرنگاران حمایت نموده و عاملان خشونت را بازداشت و مجازات نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: