مجمع عمومی سازمان ملل، قطع‌نامه‌ای را تحت عنوان “وضعیت در افغانستان” به تصویب رساند که بر همکاری درازمدت و مشترک با افغانستان تأکید دارد.
محمود صیقل نماینده دائمی کشور در سازمان ملل متحد، از این سازمان به دلیل تصامیم و همکاری‌هایشان با افغانستان سپاس گذاری کرد و گفت ” در حال حاضر قطعنامه به همکاری‌ها و جنبه‌های منطقه‌ای صلح و امنیت در افغانستان تأکید دارد. امیدواریم این قطع‌نامه مهم اعضای سازمان را متوجه چالش‌هایی که افغانستان با آن روبه‌رو است، سازد.”
اعضای مجمع عمومی سازمان ملل، تصریح کردند که باید به‌صورت واقع‌بینانه با چالش‌هایی که افغانستان با آن روبرو می‌باشد برخورد صورت گیرد، به‌ویژه فعالیت‌های گروه طالبان و شبکه حقانی .
مجمع عمومی سازمان ملل عمیقاً نگرانی‌اش را درباره خشونت‌ها در کشور به‌خصوص کشته شدن افراد ملکی که هنوز هم جریان دارد بیان کرده است. هم‌چنین این سازمان نگرانی خود از رشد فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در افغانستان و اعمال غیرانسانی این گروه که شامل کشتن شهروندان افغان می‌شود را بیان نمود.
نماینده افغانستان خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “حمایت بیرونی از طالبان و تروریست‌های دیگر در قدم اول توسط کشورهای رقیب در منطقه صورت می‌گیرد.بناً این کار منجر به سیاست خشونت آمیز و استفاده از روش‌های خشونت‌آمیز برای رسیدن به هدف خود می‌گردد و این کار فضای بی‌اعتمادی بین افغانستان و پاکستان نیز را به وجود آورده است.”
همچنان قطع‌نامه مذکور از آغاز کار سال دوم حکومت وحدت ملی و دستاوردهای آن درزمینهٔ سیاسی، اقتصادی، دولت داری و اصلاحات اجتماعی تقدیر کرده و تأکید بر حفظ دستاورد‌های گذشته دارد. در این قطع‌نامه ابراز امیدواری شده است که درزمینهٔ توسعه ارتباط، تلاش در جهت فقرزدایی، ارائه خدمات، رشد اقتصادی، ایجاد فرصت‌های کاری، افزایش درآمد داخلی و حقوق بشر به‌خصوص حقوق زنان و رعایت حقوق اقلیت‌ها نیز توجه جدی صورت گیرد. قطع‌نامه تمام کمک‌کننده‌های افغانستان را تشویق می‌کند که درزمینهٔ دولت داری خوب و اجندای اصلاحات، خودکفایی اقتصادی و حساب دهی دقیق این کشور را کمک نمایند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: