یک نهاد غیر انتفاعی در ولایت بدخشان، محلات مصئون برای نگهداری از پلنگ برفی کمیاب و همچنان مواشی مردم در این ولایت، اعمار خواهد کرد.

 

نهاد غیرانتفاعی موسوم به (WCS) یا حفاظت از حیات وحش، این محلات را به هدف جلوگیری از شکار پلنگ برفی و حفظ جان مواشی مردم در این ولایت خواهد ساخت.

این برنامه قرار است به کمک مالی اداره‌ی انکشافی ملل‌متحد یا (UNDP) در مناطق سرحدی بدخشان به هزینه ۲ میلیون دالر ساخته شود.

انجینر اسامه بصیر رئیس خدمات سکتوری اداره محلی در ولایت بدخشان گفت که این برنامه در سال ۲۰۱۸ آغاز و طی ۳ سال تکمیل خواهد شد.

وی بیان داشت که این برنامه به هدف جلوگیری از شکار پلنگ برفی و کاهش خطر حملۀ این حیوان به محل نگهداری مواشی ساکنان محل عملی خواهد شد.

او گفت که قرار است به تعداد ۱۲ قطن مصئون برای نگهداری از مواشی ساکنان این محلات ایجاد گردد که هر کدام ظرفیت نگهداری ۵۰۰ راس مواشی را در یک وقت دارا خواهد بود.

گفتنیست که پلنگ برفی هر‌از‌‌‌گاهی بر محلات نگهداری مواشی مردم حمله می‌کند که باعث خسارات مالی به ساکنان مناطق سرحدی بدخشان می‌گردد.

در تازه‌ترین مورد، حمله یک پلنگ برفی بر محل نگهداری مواشی ساکنان در ولسوالی سرحدی زیباک، نزدیک به صد رأس مواشی مردم کشته و مجروح شده و پلنگ مهاجم نیز شکار گردید.

 

بیشتر بخوانید:

 

ساخت محلات مصئون برای نگهداری از پلنگ برفی در بدخشان

ساخت محلات مصئون برای نگهداری از پلنگ برفی در بدخشان

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :