اشرف غنی رییس جمهور افغانستان روز گذشته تایید کرد که گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت مرکزی افغانستان و پیکارجویان طالب تا چند هفته دیگر آغاز خواهد شد.

 

آقای غنی این خبر را در جریان سخنرانی در سمپوزیم بین‌المللی شهری که روز گذشته شنبه (۲۹ سرطان) در کابل برگزار شده بود، اعلام کرده است.

رییس جمهور در جریان این سخنرانی خطاب به پیکارجویان طالب گفته است که آن‌ها باید بپذیرند با یک افغانستان با اراده روبه‌رو هستند که هرگز در برابر زور و جبر سر خم نمی‌کند.

گفته‌های رییس جمهور غنی در حالی بیان می‌شود که پیکارجویان طالب تاکنون حاضر نشده‌اند که به گونه مستقیم با حکومت افغانستان به مذاکره بنشینند.

لازم به ذکر است که در نشست بین‌الافغانی که چند هفته گذشته در دوحه پایتخت قطر برگزار شده، رهبران پیکارجویان طالب اجازه حضور وزیر دولت در امور صلح را نداند.

این در حالی است که افغانستان در این روزها به ویژه پس از قطعنامه صادر شده در نشست بین‌الافغانی ناامن‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کند.

حملات اخیر پیکارجویان طالب در ولایت‌های مختلف و حملات هوایی نیروهای افغان و نیروهای خارجی تلفات سنگینی را به غیرنظامیان افغان وارد ساخته است.

در حالی که دوطرف درگیری در نشست بین‌الافغانی دوحه بر توقف آسیب رسانیدن به غیرنظامیان با یکدیگر توافق کرده بودند.

 

بیشتر بخوانید:

رییس جمهور غنی بر گفت‌وگو و صلح با عزت با طالبان تاکید دارد

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: