از هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان امروز پنجشنبه طی مراسمی با حضور والی هرات، مقام‌های دولتی و غیر دولتی و فعالان حقوق زن در این ولایت تجلیل به هم عمل آمد.

 

فعالان حقوق زن در این نشست، از افزایش خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کرده و خواهان اقدام جدی مسئولان در مورد مبارزه با این پدیده شده اند.

خشونت علیه زنان، پدیده‌ای که از ابتدای حکومت انتقالی افغانستان تا اکنون، همچنان در این کشور با وجود برنامه‌های جدی نهادهای مختلف، وجود دارد.

قابل ذکر است که این پدیده در این روزها، یک بار دیگر سرخط خبرهای رسانه‌ها شده است.

از هشتم مارچ در حالی در هرات طی مراسمی تجلیل به عمل می آید که طی دو روز گذشته، سه زن در این ولایت به قتل رسیدند.

از سویی هم مسئولان در اداره امور زنان هرات نیز از افزایش خشونت علیه زنان در این ولایت خبر می‌دهند.

عزیزه کریمی سرپرست اداره امور زنان ولایت هرات می‌گوید که بیش از ۶۰۰ مورد خشونت علیه زنان طی سال جاری در این اداره به ثبت رسیده است.

وی افزود که آنان از نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان خواسته اند تا ساخت یک نمایشگاه دایمی را برای به نمایش گذاشتن محصولات دستی زنان در بودجه هرات در نظر بگیرند.

آن چه فعالان حقوق زن بر آن تاکید دارند، برگزاری مراسم و دوره‌های آموزشی در اطراف ولایت هرات است که کمتر شاهد برگزاری آن می‎‌باشند.

ماریا بشیر یک تن از فعالان حقوق زن می‌گوید که رهبران حکومت وحدت ملی، به وعده های خود که در دوره کارزار انتخاباتی داده بودند، عمل نکردند.

در عین حال، علی احمد کاوه جامعه شناس در هرات به این باور است که خشونت، طبیعت انسان است که به نحوی بر همنوع خود روا میدارد.

او بیان می‌دارد که فرهنگ حاکم بر جامعه، اجازه به برابری که قرن حاضر بر آن تاکید دارد را نمی‌دهد و منجر به خشونت یک انسان علیه همنوع او خواهد شد.

آنچه همواره فعالان حقوق زن در ولایت هرات در مورد آن ابراز نگرانی کرده اند، عدم توجه به زنان در حومه شهر که شاهد بیشترین آمار خشونت‌ها بوده می‌باشند.

مونسه حسن زاده معاون امور اجتماعی ولایت هرات نیز از برنامه‌های تازه اداره محلی این ولایت در سال آینده خبر می‌دهد.

همه ساله از هشتم مارچ روز همبستگی زنان در جهان، طی مراسم مختلف تجلیل می‌شود که به باور فعالان حقوق زن، بر وضعیت زندگی زنان چندان موثر نبوده است.

رهبران حکومت وحدت ملی نیز همواره بر توجه به زنان در حکومت شان تاکید داشتند اما تا هنوز به باور زنان و فعالان حقوق زن، به این وعده ها جامع عمل پوشانده نشده است.

 

بیشتر بخوانید:

رهبران حکومت به تعهدات دوره‌ی انتخاباتی شان عمل نکردند