براساس گزارش‌های منتشر شده از خبرگزاری رویترز و شبکه خبری سی ان ان، منابع خبری آمریکا در وزارت دفاع این کشور از تلاش ایران برای تصرف نفتکش بریتانیایی خبر دادند.

 

بر بنیاد گفته‌های این منابع اطلاعاتی، ۵ قایق تندرو متعلق به سپاه ایران روز گذشته چهارشنبه (۱۹ سرطان) قصد داشتند تا یک نفتکش بریتانیایی را به آب‌های سرزمینی ایران کشانده و تصرف کنند.

در این گزارش آمده است؛ تلاش قایق‌های سپاه ایران پس از مداخله ناو جنگی بریتانیا به نام «اچ ام اس مونت رز» ناکام مانده و آن‌ها مجبور به عقب‌نشینی شدند.

بر همین اساس شبکه خبری سی ان ان نیز گزارش داد؛ یک پهپاد جاسوسی آمریکا از عملیات این قایق‌های ایرانی فیلم‌برداری کرده است اما هنوز ویدیویی پیرامون آن منتشر نشده است.

از طرف دیگر، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا نیز گفت؛ ۵ قایق که احتمال می‌رود متعلق به سپاه پاسداران باشند روز گذشته چهارشنبه (۱۱ جولای) به یک نفتکش بریتانیایی در آب‌های بین‌المللی نزدیک شدند.

وی در ادامه تصریح کرد؛ این قایق‌ها قصد داشتند تا این نفتکش را به آب‌های متعلق به ایران در خلیج فارس بکشانند اما با هشدار بیسیمی ناو جنگی بریتانیا منطقه عملیات را ترک کردند.

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که وزارت دفاع بریتانیا تاکنون عکس‌العملی به این خبر نشان نداده و آن را تکذیب یا تایید نکرده است.

گفتنی است پس از توقیف ابر نفتکش ایرانی «گریس ۱» در تاریخ ۱۳ سرطان در آب‌های جبل‌الطارق، تنش جدیدی میان دولت ایران و دولت بریتانیا به وجود آمده است.

دولت جبل‌الطارق تحت حاکمیت دولت بریتانیا قرار دارد و توقیف این نفتکش نیز با همکاری نیروی دریایی بریتانیا انجام شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

دزدی دریایی یا مقابله به مثل؛ تلاش نافرجام سپاه ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: