باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید وزارت دفاع این کشور تحقیقات کاملی را درباره حادثه حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان آغاز کرده است.
آقای اوباما گفته است پیش از قضاوت قطعی درباره این “فاجعه”، منتظر نتایج این تحقیق می‌مانیم و از پنتاگون خواسته است او را در جریان کامل تحقیق درباره این حادثه بگذارند.
سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید دست‌کم ۱۹ نفر، ازجمله ۱۲ نفر از کارکنان این سازمان و ۷ بیمار، در حمله هوایی به بیمارستان شهر قندوز در شمال افغانستان کشته‌شده‌اند.
شمار زخمی‌های این حمله که نیم شب جمعه، ۱۰ (میزان) روی داد، ۳۷ نفر اعلام‌شده است. رییس‌جمهوری آمریکا گفته است ما به همکاری نزدیک خود با رییس‌جمهوری افغانستان و دولت این کشور و متحدان بین‌المللی‌مان ادامه می‌دهیم تا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بتوانند امنیت کشورشان را برقرار کنند.
به گفته پزشکان بدون مرز، سه کودک هم در میان کشته‌شدگان این حمله هستند و از سرنوشت شماری از بیماران و کارکنان بیمارستان اطلاعی در دست نیست.
سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید ساختمان بیمارستان در اثر بمباران به‌شدت آسیب‌دیده است. این سازمان در بیانیه خود، بمباران بیمارستانش در شهر قندوز افغانستان را “وحشیانه” خوانده و آن را محکوم کرده است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید حمله هوایی به بیمارستان شهر قندوز، ممکن است یک جنایت جنگی محسوب شود.
زید رعد الحسین، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد با غیرقابل‌توجیه خواندن حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز، گفت اگر در دادگاه ثابت شود که این حمله عمدی بوده، می‌تواند یک جنایت جنگی محسوب شود.
از سوی دیگر، اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان گفته است که نیروهای ناتو در این کشور به دلیل بمباران بیمارستان قندوز عذرخواهی کرده‌اند.
ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرده که فرمانده نیروهای ناتو درباره این واقعه توضیح داده است، اما جزئیاتی از چگونگی این بمباران ارائه نداد.
ناتو با انتشار یک بیانیه گفته است که حمله هوایی آمریکا “ممکن است به یک مرکز پزشکی در آن نزدیکی، خسارت زده باشد.” ارتش آمریکا گفته است که درباره این بمباران تحقیق می‌کند.
سفارت آمریکا در کابل در بیانه‌ای رویداد بیمارستان قندوز را “غم‎انگیز” خواند و نسبت به آن ابراز تأثر و باکسانی که در قندوز از خشونت رنج می‌برند، ابراز همدردی کرده، اما توضیحی درباره چگونگی وقوع این رویداد نداده است.
در این بیانیه گفته‌شده که این بمباران ساعت ۲:۱۰ بامداد روز شنبه (۱۱ میزان) به‌وقت محلی و در حالی آغاز شد که بیمارستان پر از بیماران و کارکنان بود.
پزشکان بدون مرز افزوده که پس‌ازآن که موقعیت دقیق بیمارستان به‌وسیله جی‌پی‌اس مشخص و به مقام‌های نظامی آمریکایی و افغان در کابل و واشنگتن اطلاع داده شد، این بمباران بیش از ۳۰ دقیقه ادامه یافت. سازمان پزشکان بدون مرز در افغانستان ۴۰۰ کارمند افغان و ۱۰ کارمند از دیگر کشورها دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: