کمتر از ۲ روز دیگر تا پایان روند ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی‌ها باقی مانده اما شماری از ساکنان  ولسوالی های انجیل و گذره هرات در یک گردهمایی اعتراضی خواهان به تعویق افتادن این روند از سوی مسئولان کمیسیون انتخابات شده اند.

 

شماری از ساکنان هرات در یک گردهمایی اعتراضی خواهان به تعویق افتان زمان ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی ها شدند.

«عبدالقیوم واحدی» ساکن هرات به تلویزیون چکاد گفت که زمان تعین شده برای ولسوالی‌های پرنفوس این ولایت بسنده نیست و باید کمیسیون مستقل انتخابات این روند را تمدید کند.

وی افزود که مردم ولسوالی‌ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و مدت زمان تعیین شده برای اشتراک در این روند ملی بسیار محدود است.

از سویی هم «عبدالرحمان عقابی» دیگر از ساکن هرات که در میان معترضان وجود داشت گفت که کم بودن سایت‌های انتخاباتی، دور بودن مسیر این سایت‌ها، ناامنی‌ها و برخی از موارد دیگر سبب شده که ساکنان ولسوالی‌ها به وقت تعیین شده حاضر نشوند.

باور ها بر این است که میزان اندک سواد کارمندان ثبت احوال نفوس و مراکز ثبت نام رای دهندگان، سبب شده است تا روند ثبت نام رای دهندگان و همچنان توزیع شناسنامه ها به کندی پیش برود.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات روند ثبت نام  رای دهندگان از ۲۵ ثور تا ۷  جوزا  در مرکز ولسوالی ‌ها و از ۹ جوزا تا ۲۲ جوزا در روستاها ادامه خواهد یافت.

با این حال مسئله‌ای کوتاه بودن زمان ثبت نام در ولسوالی‌ها نگرانی شماری از فعالان مدنی را نیز برانگیخته است.

«سید اشرف سادات» یک نفر از فعالان مدنی در هرات به تلویزیون چکاد گفت که بر علاوه آنکه آگاهی‌های لازم برای شهروندان کشور جهت اشتراک در روند ثبت نام در انتخابات داده نشده، زمان تعیین شده نیز برای ثبت نام انتخابات در ولسوالی ها کافی نیست.

در عین حال «کامران علیزایی» رئیس شورای ولایتی هرات در گفتگو با تلویزیون چکاد از حکومت خواهان تمدید زمان ثبت نام انتخابات در ولسوالی های هرات است.

وی افزود که اگر به این خواسته مردم رسیدگی نشود تعداد اندکی از مردم در انتخابات پیشرو شرکت خواهند کرد.

با این وجود «جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات گفت که این خواسته ساکنان هرات را با اداره های ذیربط و مقامات کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز کشور شریک خواهند ساخت.

وی همچنان از ساکنان این ولسوالی‌ها می‌خواهد تا از فرصت موجود استفاده نمایند و در ورند ثبت نام رای دهندگان اشتراک نمایند.

با این حال دیده شود که کمیسیون مستقل انتخابات به این خواسته ساکنان ولسوالی های پرنفوس هرات چه پاسخی را ارایه می نماید.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :