محمد کریم خلیلی، معاون رییس‌جمهوری پیشین کشور، دولت را به سهل‌انگاری در رهایی گروگان‌ها متهم کرده و گفته که دولت مسئولیت خود را برای رهایی گروگان‌ها عمل‌نکرده است.
در خبرنامه‌ای که از سوی آقای خلیلی منتشرشده آمده است: “زمان زیادی برای رهایی و نجات این افراد وجود داشت، اما دولت، بدون شک به مسؤولیت و مکلفیت خود در این زمینه، عمل نکرد. درنتیجه این کوتاهی‌، سرانجام امید و انتظار خانواده‌های گروگان‌ها و ملت افغانستان، برآورده نشد و این افراد به فجیع‌ترین شکل به قتل رسیدند “.
خلیلی، سربریدن ۷ تن در زابل را جنایت تکان‌دهنده و غم‌انگیز خوانده و گفته است گروه افراطی و تروریستی که مرتکب این جنایت فجیع شدند و حلقاتی از گروه طالبان که آن‌ها را در این راستا، همکاری کردند، درواقع دشمنی آشتی‌ناپذیر خود را با تمام ارزش‌های دینی و انسانی، بیش‌ازپیش روشن ساختند.
کریم خلیلی گفته است که سربریدن گروگان‌ها، در سلسله حوادث خون‌بار و خشونت‌آمیزی که تا هنوز، توسط افراد وابسته به داعش به وقوع پیوسته، بیش‌ازپیش این مسئله را روشن می‌سازد که گروه افراطی داعش، یک خطر جدی برای همه کشورهای منطقه و جهان، به شمار می‌آید.
خلیلی می‌گوید که این گروه، چنانکه از عملکردهایشان، به‌ویژه در رویداد ولایت زابل، معلوم است، می‌خواهند ملت افغانستان را به “قومیت ” و “مذهب “، تقسیم نموده و از این رهگذر به اهداف شومشان دست یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: