گزاش‌ها حاکی از آنست که ساکنان فراه در یک گردهمایی از آتش بس و صلح دولت با پیکار جویان طالب اعلام حمایت کرده و گفته اند که جنگ در این ولایت از سوی کشورهای همسایه برنامه ریزی می‌شود.

 

«عبدالغفار وطندار» یکی از بزرگان قومی که در این گردهمایی اشتراک کرده بود گفت که پیکار جویان طالب داخلی از جنگ در کشور خسته شده اند و خواستار پیوستن به پروسه صلح هستند اما از سوی طالبان خارجی تهدید می‌شوند.

وی افزود که جنگ در کشور و بخصوص در ولایت فراه برنامه ریزی شده از سوی کشورهای همسایه است.

وطندار اذعان داشت که تنها راه بیرون رفت از بحران کنونی صلح و آتش بس در کشور است.

«ضیاالدین» یکی از معلولان جنگ در فراه گفت که مردم افغانستان در مقابل جنگ‌ها تاوان هنگفتی را پرداخت کرده اند.

وی از سران حکومت خواست برای ایجاد صلح سراسری و دایمی در کشور تلاش‌های بیشتری به خرج دهند.

در همین حال مسئولان در فرماندهی پلیس گفته اند که پیکار جویان طالبی که در سه روز عید به شهر فراه آمده بودند، در ولسوالی‌های خاک‌سفید و پشترود فراه از سوی پیکار جویان خارجی تهدید شده اند.

«فضل احمد شیرزاد» فرمانده پلیس فراه گفت که طوریکه معلوم می‌شود، پیکارجویان طالب داخلی مایل به صلح هستند اما پیکارجویان طالب خارجی علاقه‌ای به صلح با حکومت را ندارند.

از سویی هم مسئولان شورای عالی صلح فراه می‌گویند که کشورهای که جنگ را در افغانستان مدیریت می‌کنند از طرح آتش بس دولت با پیکار جویان طالب ناراض بوده اند.

«مولوی ضیاالدین آخند زاده» رئیس شورای عالی صلح فراه می‌گوید که در سه روز آتش بس، حکومت پاکستان تمام زخمیان پیکار جویان طالب را از بیمارستان‌های کویته پاکستان اخراج کرده بود.

در عین حال مسئولان اداره محلی فراه حکومت می‌گوید که حکومت آماده است تا با پیکار جویان طالب صلح و اعلام آتش بس نماید.

«موسی نظری» معاون والی فراه گفت که جنگ بین دو طرف جز ویرانی و چیزی دیگر ببار نمی‌آوردند.

در همین حال اعضای شورای ولایتی فراه بر آتش بس دایمی میان حکومت و پیکار جویان طالب در کشور تاکید می‌کنند.

فراه از ولایاتی است که ساکنان این ولایت بیشترین آسیب را از جنگ دیده و طی دو سال اخیر پیکار جویان طالب دو بار این ولایت را مورد حملات گسترده نیز قرار داده اند.

این در حالیست که برنامه‌های متعددی به منظور حمایت از آتش بس و صلح در ولایات حوزه غرب کشور راه اندازی شده است اما پیکار جویان طالب این طرح را به مدت سه روز پذیرفته اند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :