شماری از بزرگان، علما، ساکنان و مقامات غیرنظامی و نظامی ولایت فراه در یک همایش از طرح صلح و آتش بس حکومت اعلام حمایت کردند.

 

«مسعود موحد» رئیس اداره حج و اوقاف فراه در گفتگو با تلویزیون چکاد گفت که مردم افغانستان جنگ‌های زیادی پشت سر گذاشته اند و قربانی زیادی در این راستا داده اند.

وی افزود که صلح یکی از آرزوهای مشترک و دیرینه مردم کشور است که تاکنون به آن دست نیافته اند.

رئیس اداره حج و اوقاف فراه در این همایش بر پایان جنگ و صلح دایمی در کشور تاکید کرده و گفت که جوانان کشور به دلیل افزایش روز افزون نبرد خانه و کاشانه شان را ترک کرده و به کشورهای اروپایی مهاجر شده اند.

در همین حال بزرگان قوم و فعالان مدنی فراه که در این گردهمایی حضور داشتند، نیز از آتش بس حکومت اعلام حمایت کرده و خواهان تدام آتش بس شده اند.

«عبدالغفار وطندار» یکی از بزرگ قوم در فراه گفت که تلفات نیروهای امنیتی در نبردها یکی از علت های عدم همکاری مردم با نیروهای امنیتی است.

وی اظهار کرد که مردم دیگر توان قربانی را ندارند و با نیروهای امنیتی نیز همکاری نمی‌کنند، از این‌رو نظامیان در مقابل دشمنان تلفات سنگینی را می‌پردازند.

از سویی هم اعضای شورای ولایتی فراه دلیل درگیری پیکار جویان طالب با نیروهای امنیتی را نداشتن علم و دانش می‌دانند.

«گل احمد فقیری» عضو شورای ولایتی فراه می‌گوید که فرمانده‌هان طالبان از افرادشان به دلیل نداشتن علم استفاده کرده و آنان را در مقابل دولت ایستاد می‌کنند.

در عین حال مسئولان اداره محلی فراه می‌گویند که دولت برای ادمه آتش بس از سوی حکومت بخاطر دوام این پروسه اعلام حمایت کردند.

«محمد موسی نظری» معاون والی فراه می‌گوید که از اعلام این آتش بس تمام مردم باید برای برقرای صلح در کشور تلاش نمایند.

با این همه مسئولان در فرماندهی پلیس فراه می‌گویند که در این ولایت پیکار جویان طالبی که در مقابل نیروهای امنیتی می‌جنگند از خود فراه هستند.

مسئولان شورای عالی صلح در فراه می‌گویند که مردم دیگر از جنگ خسته شده و از پیکار جویان طالب می‌خواهند که به روند صلح به پیوندند.

حمایت ساکنان فراه از روند آتش بس حکومت در حالی اعلام شده است که اتش بس یک طرفه حکومت روز جمعه ۸ سرطان، پایان یافت.

اما پیکار جویان طالب این آتش بس یک طرفه را فقط به مدت سه روز پذیرفتند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :