پنج شنبه شب گذشته یک موتر نوع کامیون/لاری وارد جمعیتی از مردم درشهرنیس فرانسه شد که درمراسم بزرگداشت از روزملی این کشور اشتراک کرده بودند واشتراک کنندگان این مراسم را زیرگرفت.

مقام‌های امنیتی و قضایی فرانسه گفتند در این حمله مرگ‌بار۸۴ تن کشته و۲۰۲ تن دیگر هم زخم برداشتند.مسوولان پزشکی در فرانسه گفتند که وضعیت حدود ۵۰ تن از زخمیان این رویداد نیز وخیم است.

دادستانی فرانسه رسما تایید کرد مردی که پشت فرمان کامیون نشسته بود، “محمد لحوایج بوهلال” ۳۱ ساله و فرانسوی تونسی تبار بوده است. او از همسرش جدا شده بود و سه فرزند داشت. همسر سابق او اکنون تحت بازجویی پولیس است.

به گفته دادستانی فرانسه هیچ گروهی مسئولیت انجام این حمله را بر عهده نگرفته است اما این حمله دارای نشانه‎هایی ازحملات گروه‎های اسلامگرای افراطی است. در حال حاضر تحقیقات در مورد همدستی احتمالی در حمله نیس با فرد مهاجم ادامه دارد.

بر اساس یکی از گزارش‎ها این فرد دو روز پیش از انجام حمله، کامیون را از یک شرکت کرایه موتردر سن لوران دو وار، شهری در شرق نیس کرایه کرده بود.

بسیاری این حمله را با پیام ویدیویی ابو محمد العدنانی، سخنگوی داعش که در ۲۰۱۴ منتشر شده مرتبط می‎دانند.

او در این ویدیو هوادران داعش را تشویق به انجام انواع حملات می‎کند و می‎گوید “اگر نمی‎توانید بمب منفجر کنید یا با اسلحه شلیک کنید با موتر خود آنها را زیر بگیرید.”

به نظر می‎رسد که عامل حمله نیس همین راه را دنبال کرده است.

رییس جمهورفرانسه ، نیمه های پنج شنبه  شب خطاب به مردم کشورش بیان داشت که در این حمله تمام شواهد و علامات دهشت افگنی به چشم می خورد.

آقای اولاند گفت” هیچ راهی به جز مبارزه علیه دهشت افگنی نیست. سراسر فرانسه در معرض تهدید دولت اسلامی قرار دارد وما باید از خود هوشیاری و عزم قوی خود را نشان دهیم “.

فرانسواولاند روزگذشته از مجروحین این رویداد که تعدادشان به ۲۰۲ نفرمی رسد، دیدن کرد.

واکنش های جهانی

بارک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده در واکنش به حملۀ فرانسه گفت که فرانسه متحد دیرینه و قوی ایالات متحده است.

آقای اوباما ضمن تعهد به اینکه امریکا در کنار فرانسه ایستاده است گفت که حمله در فرانسه “تهدیدی به همۀ ماست.”

در همین حال، جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده که برای کسب همکاری روسیه در عملیات ضد دهشت افگنی در سوریه در مسکو به سر می‌برد، بعد از حمله در شهر نیس گفت که حمله به فرانسه بیانگر نیاز روز افزون برای از بین بردن دهشت افگنی به ویژه در سوریه است.

کاندیدان عمدۀ ریاست جمهوری ایالات متحده در برابر حملۀ شب گذشته در فرانسه واکنش نشان داده گفتند که ایالات متحده با دهشت افگنان افراطی اسلامی در جنگ است.

دونلد ترامپ گفت که امریکا نیاز دارد تا علیه دهشت افگنان موقف شدیدی اختیار کند. آقای ترمپ افزود که اگر او رییس جمهورشود، رسماً جنگ علیه گروه داعش را اعلام می کند.

هیلاری کلینتون، کاندید حزب دموکرات گفت که این موضوع واضح است که ایالات متحده با گروه‌های دهشت افگن در جنگ است ولی امریکایی‌ها باید برای جنگیدن و برنده شدن، هوشیارانه قدم گذارند.

ولادیمرپوتین، رییس جمهور روسیه حمله روز پنجشنبه فرانسه را محکوم کرده و با مردم فرانسه و خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد.وی گفت که دهشت افگنی تنها با اتحاد نیروها شکست داده می شود.

ترزا می،نخست وزیر جدید بریتانیا با محکوم کردن این حادثه، از کشورهای جهان خواست تا تلاش‌های خود را برای محو دهشت افگنی دو برابر سازند.

برعلاوه، رهبران کشورهای چین، جاپان، آلمان، کانادا، ترکیه، ایتالیا، بلجیم، اسپانیا، ترکیه، یونان، استونی، جمهوری چک، اسرائیل، فلسطین، هند، پاکستان، افغانستان، استرالیا، کویت، لبنان، قطر، امارات متحده عرب ، واتیکان، افریقا جنوبی و سران ناتو حمله شهر نیس را محکوم کرده و بر شدت تلاش‌ها در ریشه کردن دهشت افگنی تاکید کرده اند.

این سومین حمله در ۱۸ ماه اخیر در فرانسه است که بیشترین قربانی را گرفت. پس از حملۀ سال گذشته در پاریس، حالت اضطرار در فرانسه برقرار است که قرار بود در ختم ماه جاری پایان یابد اما پس از رویداد شب گذشته، برای مدت سه ماه دیگر تمدید شد و قرار است ۱۰ هزار نیروی نظامی دیگر در آن کشور مستقر گردد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید: