فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، مقام‌های روسیه را به ایفای نقش دوگانه در رابطه با تحولات سوریه متهم کرده است.

وی گفت که مسکو از یکطرف وانمود می‌کند که قصد میانجی‌گری دارد اما از سویی دیگر به قصد تقابل با نفوذ دیپلماتیک واشنگتن به جنگ داخلی در سوریه دامن می ‌زند.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، خاطرنشان ساخت که مسکو در این پرونده “هم نقش آتش‌افروز و هم نقش آتش‌نشان” را بازی می‌کند.

ژنرال جوزف وتل به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «من به شدت معتقدم که آنها هم نقش آتش‌افروز را بازی می‌کنند و نقش آتش‌نشان. به تنش‌ها دامن می‌زنند و سعی می‌کنند که مسئله را به نفع خود حل کنند.»

به گفته وی، مسکو با هدف محدود کردن نفوذ ایالات متحده در پی آن است تا جایگزین‌هایی برای مذاکرات سیاسی که کشورهای عربی در رابطه با سوریه و افغانستان در نظر دارند، پیدا کند.

ژنرال وتل در ادامه تاکید کرد که روسیه ناگزیر است اقرار کند که یا ناتوان از ایفای یک نقش سازنده برای پایان دادن به جنگ سوریه است یا علاقه ‌ای به آن ندارد.

او گفت: به اعتقاد من نقش آنها در این مقطع به طور عجیبی بی‌ثبات کردن منطقه است.

این فرمانده آمریکایی در ادامه سخنان خود روسیه را متهم ساخت که از جنگ داخلی سوریه به عنوان موقعیتی مناسب برای آزمایش سلاح‌ها و شیوه‌های جنگی جدید خود بهره می‌برد و اغلب نیز اهمیتی به تلفات عیرنظامیان نمی‌دهد.

آمریکا و ترکیه در رابطه با گروه‌های شبه نظامی کرد در سوریه موسوم به یگان‌های مدافع خلق دچار اختلافات شدیدی با یکدیگر شده‌اند.

در حالی که آمریکا برای مقابله با گروه حکومت اسلامی یا داعش از یگان‌های مدافع خلق حمایت می‌کند، ترکیه این گروه را تروریستی می‌داند و به آنها در خاک سوریه یورش برده است.

در همین حال، همزمان با حملات گسترده روسیه و نیروهای حامی بشار اسد به غوطه شرقی و افزایش شدید تلفات غیرنظامی در این منطقه، شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه‌ای رای داد که خواستار توقف ۳۰ روزه درگیری‌ها، کمک‌رسانی و فراهم‌شدن خدمات پزشکی برای شهروندانِ مناطق تحت حمله شده‌است.

به رغم دستور پوتین برای اجرای آتش ‌بس در غوطه شرقی، درگیری میان شورشیان و ارتش بشار اسد در روز سه‌شنبه ادامه یافت و عملا تلاش‌ها برای توقف درگیری‌ها با شکست روبرو شد.

 

بیشتر بخوانید:

جوزف وتل روسیه را به برخورد دوگانه در تحولات اخیر سوریه متهم کرد

جوزف وتل روسیه را به برخورد دوگانه در تحولات اخیر سوریه متهم کرد

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: