احمد جاوید رسولی رییس عمومی اداره ملی احصاییه و معلومات کشور اعلام کرد؛ براساس سرشماری‌های صورت گرفته افغانستان در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۳۲.۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

 

آقای رسولی در ادامه افزود؛‌ اگر روند زاد و ولد در کشور به همین صورت ادامه یابد، این رقم در سال ۲۰۵۰ میلادی به بیش از دو برابر و در حدود ۶۴ میلیون نفر خواهد رسید.

رییس عمومی اداره احصاییه که امروز پنجشنبه (۲۰ سرطان) در مراسم «روز جهانی نفوس» سخنرانی می‌کرد تشریح کرد؛ از جمعیت ۳۲.۲ میلیون نفری افغانستان، ۱۵.۸ میلیون نفر زن و ۱۶.۴ میلیون نفر مرد هستند.

بر بنیاد آمار ارائه شده توسط این مقام اداره احصاییه ۷۱.۳ درصد جمعیت افغانستان در روستاها زندگی می‌کنند و در حدود ۲۴ درصد نیز شهرنشین هستند.

هچنین در این آمار به کوچی‌های افغانستان اشاره شده است که ۴.۷ درصد نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهند.

این آمار در حالی ارائه می شود که مصطفی مستور وزیر اقتصاد افغانستان در این نشست خاطر نشان کرد؛ نرخ رشد نفوس در افغانستان بسیار بالا است و میزان زاد و ولد باید کنترل شود.

آقای مستور در ادامه گفته‌های خود افزود؛ در صورتی که نرخ زاد و ولد در افغانستان کنترل نشود با چالش‌های متعددی از جمله؛ مصونیت غذایی، گسترش فقر و کمبود آب آشامیدنی روبه‌رو خواهیم شد.

این مقام وزارت اقتصاد در ادامه به مشکلات ناشی از آلودگی هوا و محیط زیست در اثر افزایش جمعیت اشاره کرد و گفت؛ با این روند رشد افغانستان در آینده چالش‌های متعددی در زمینه آموزش و مشاغل خواهیم داشت.

 

بیشتر بخوانید:

 

جمعیت افغانستان افزایش یافته و تا سال ۲۰۵۰ نیز دو برابر می‌شود

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: