پنجمین دور از مذاکرات نمایندگان امریکا و پیکارجویان طالب در قطر پس از ۲ هفته به پایان رسید و مقام های ارشد دو طرف مذاکره‌کننده، گفتند که نتایج به‌دست آمده را بزودی اعلام خواهند کرد.

 

زلمی خلیلزاد، فرستاده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان از پایان این نشست خبر داده و گفته است که تاکنون هیچ توافقی نهایی نیست اما همه‌ی طرف‌ها می‌خواهند که جنگ در افغانستان ختم شود.

آقای خلیل‌زاد گفته است که در نشست قبلی روی چهار موضوع اساسی با پیکارجویان طالب بحث کرده بود اما در مذاکرات اخیر روی پیش‌نویس دو مورد اول یعنی، مبارزه با تروریزم و خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق شده است.

وی افزود که گام بعدی بحث در واشنگتن و مشوره با سایر شرکا است.

در اعلامیه که از سوی پیکارجویان طالب نشر شده ، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک افغانستان برای عملیات تروریستی، دو موضوع اساسی است که دو طرف در،۱۵ روز گذشته روی آن بحث کرده‌اند.

در اعلامیه آمده است که در پنجمین دور نشست آقای خلیل‌زاد و هیأت پیکارجویان طالب در مورد برقراری آتش‌بس و مذاکره با حکومت افغانستان بحث نکرده‌اند.

پنجمین نشست نمایندگان امریکا و پیکار جویان طالب درحالی به پایان رسیده است که حکومت افغانستان تاکنون در این گفت‌وگوها شرکت ندارد،و پیکارجویان طالب تاکنون حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان نشده‌اند.

 

بیشتر بخوانید:

توافق آمریکا و پیکارجویان طالب

توافق آمریکا و پیکارجویان طالب

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :