گزارش‌ها حاکی از آنست که “مرضیه رها رحمانیار” که چندی پیش برنده مدال بهترین دانشجوی بین‌المللی دانشگاه پونه در هند شد از سوی مسئولان در اداره محلی، برخی از اعضای مجلس نمانیدگان و شماری از بانوان فعال مورد تقدیر قرار گرفت.

 

در تازه ترین مورد مرضیه رها رحمانیار، چندی پیش توانست مدال دانشجوی نخبه را در میان دانشجویان بیشتر از ۱۰۰ کشور جهان در دانشگاه پونه کسب کند اکنون مورد تقدیر مقام‌های محلی هرات قرار گرفته است.

شماری از مسئولان اداره محلی، نمایندگان مردم در مجلس و همچنان فعالان زن روز گذشته طی مراسمی گرد هم آمدند و از این دانشجوی نخبه تقدیر کردند.

درخشش دختران هراتی در دانشگاه های برتر جهان و همچنان در رقابت های بین الملی علمی در این اواخر سابقه نداشته است.

با این حال “مونسه حسن زاده” معاون امور اجتماعی هرات درخشش و توانایی این بانوی جوان و مستعد را قابل قدر می‌خواند اما می‌گوید که با وجود چنین دست آوردها زنان در طول سال‌های متمادی تا کنون حضور چشم گیری در ادارات دولتی نداشته اند.

در عین حال “ناهید فرید” نمانیده مردم هرات در مجلس نمایندگان با تایید این موضوع گفت که زنان برگ برنده هستند و حکومت نباید با بهانه های همچون نبود ظرفیت از سهم داشت زنان در حکومت دست بردارد.

مرضیه رها رحمانیار درحالی برنده مدال بهترین دانشجوی بین‌المللی دانشگاه پونه در هند شد که پیش از این دختران روباتیک هرات بعد از یک رقابت نفس‌گیر توانستند در رقابت بین المللی “روبوروی” در ایالات متحده آمریکا در میان ۲۴ کشور جهان مقام نخست را به دست آوردند.

شماری از فعالان حقوق زن در هرات، زنان را در افغانستان قربانیان عصر کنونی می‌خوانند اما می‌گویند که تحولات اخیر از بهر گماشتن زنان در دولت، روزنه ی امید را برای یک حکومت داری نسبتا خوب باز کرده است.

با این وجود مرضیه رها رحمانیار برنده مدال بهترین دانشجوی سال در هند می گوید که زنان افغان توانایی های علمی بخصوص خود را دارند و از حکومت می خواهد تا از اندوخته های نسل جوان بخصوص زنان استفاده نماید.

در فیستیوال سال ۲۰۱۸ دانشگاه پونه در هند، مرضیه رها رحمانیار از افغانستان و «ایراندا» از کشور سریلانکا توانستند این مدال را کسب کنند.

گفتنی است که معیار انتخاب بهترین دانشجوی بین‌المللی سال، در این دانشگاه نمرات بالا و فعالیت‌های علمی، تحقیقی و مدنی می‌باشد.

مرضیه رها رحمانیار یک تن از فعالان حقوق زن در هرات نیز بوده که در سال ۱۳۹۵ از رشته جامعه شناسی دانشگاه هرات به عنوان اول نمره عمومی فارغ شد.

دانشگاه پونه در هند، هر سال فستیوال بین‌المللی جوانان را بین دانشجویان در عرصه‌های مختلف ورزشی و علمی برگزار می‌کند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :