هزاران کرد، علوی و هواداران کردها در شهر کلن آلمان علیه آنچه سیاست‌های “ضددموکراتیک” رجب طیب اردوغان خوانده شده تظاهرات کردند و خواستار فشار دولت آلمان بر رییس جمهوری ترکیه شدند.
تظاهرات‌کنندگان که روز شنبه (دوازدهم نوامبر – ۲۱ عقرب) در خیابان‌های مرکزی کلن تجمع کردند از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دولتش خواستند با استفاده از قدرت دیپلماتیک خود اقدامات آقای اردوغان که از نظر آنها “سرکوب‌های بعد از کودتای نافرجام” تابستان گذشته است، را مهار کند.
بنابر گزارش‌ها، پلیس کلن در مقطعی برای متفرق کردن گروهی از تجمع کنندگان که به سوی ماموران سنگ و بطری پرتاب می‌کردند از باتوم و اسپری فلفل استفاده کرده است.
بسیاری از تظاهرات کنندگان صورت‌های خود را پوشانده بودند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نماد حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، دیده می شد؛ گروهی که فعالیتش در داخل ترکیه غیرقانونی است.
دولت آقای اردوغان از زمان شکست کودتا در ماه ژوئیه گذشته، بیش از ۱۰۰ هزار نفر را بازادشت یا اخراج کرده است که در میان آنها صدها روزنامه‌نگار، قاضی، معلم و رهبران کردها وجود داشتند.
اتهام همه این افراد حمایت یا دست داشتن در کودتای نافرجامی است که آقای اردوغان، طراح اصلی آن را فتح الله گولن، روحانی منتقد دولت و مقیم آمریکا، می‌داند و خواستار استرداد آقای گولن به ترکیه است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: