نویسنده گزارش: احمد سهیل نصیری

در حالی از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در هرات تجلیل به عمل می آید که آمار های ثبت شده موارد خشونت علیه زنان در این ولایت نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

 

به اساس آمار های ارائه شده طی  یک سال اخیر ۶۴۶ قضیه خشونت علیه زنان به ثبت رسیده که این آمار نسبت به سال گذشته ۲۰ مورد افزایش را نشان میدهد.

از این میان ضرب و شتم، ممانعت از حق تعلیم و تحصیل، اقدام به خود کشی، دشنام و تحقیر، نکاح اجباری، تجاوز جنسی بیشترین آمار خشونت را به خود اختصاص داده است.

مسئولان ریاست امور زنان ولایت هرات اما دلیل افزایش آمار خشونت علیه زنان در هرات را چنین بیان می کنند.

هرچند ریاست امور زنان هرات در یک سال اخیر ۶۴۶ مورد خشونت علیه زنان را ثبت نموده اما مسئولان در دادستانی محو خشونت علیه زنان هرات آمار های نه ماه سال جاری را ۱۸۶ موردخشونت علیه زنان عنوان میکنند.

از سویی دیگر مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت هرات تاکید دارند که آماری های ثبت شده خشونت علیه زنان در این ولایت، نیمی از مجموع کل آمار خشونت علیه زنان این ولایت را هم شامل نمی شود.

چرا که  بیش از ۵۰ درصد خشونت علیه زنان در مناطق نا امن ولایت هرات رخ میدهد.

با این همه معاون مقام ولایت هرات از اراده جدی اداره محلی در امر تحت پیگرد قرار دادن عاملان خشونت علیه زنان در این ولایت سخن می زند.

گفتنیست در سال ۱۳۹۰ به منظور رسیدگی بهپرونده های  خشونت علیه زنان در هرات دادستانی ویژه زنان ایجاد شد، به اساس آمار ها از زمان فعالیت این دادستانی تا کنون، ۲ هزارمورد خشونت علیه زنان در این ولایت به ثبت رسیده و در پیوند به آن حدود ۲۲۰۰ تن مورد تعقیب جزایی قرار گرفته اند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :