نویسنده گزارش: احمد نصیری

طی سال جاری ۳۶ واقعه جدید ایدز در ولایت هرات به ثبت رسیده است.

 

در مراسمی که صبح امروز به منظور تجلیل از روز جهانی ایدز در هرات برگزار شد مسئولان ریاست صحت عامه ولایت هرات آمار واقعات ایدز سال جاری را نسبت به سال قبل بیشتر عنوان نمودند.

به اساس آمار ها تا کنون ۲۶۰ مورد بیماری ایدز در هرات به ثبت رسیده که  ۲۲۲ مورد مربوط مردان، ۳۸ مورد زنان و ۷ واقعه دیگر شامل کودکان می شود.

هرچند مراکزی در ولایت هرات به منظور درمان افراد مبتلا به بیماری ایدز وجود دارد اما به گفته مسئولان بیمارستان مرکزی هرات امکانات این مراکز برای تداوی بیماران مبتلا به ایدز رضایت بخش نیست.

به اساس آمار های جهانی در حال حاضر بیش از ۳۶ میلیون تن در جهان به ایدز مبتلا می باشند که از این میان سالانه حدود یک میلیون تن شان جان خود را به دلیل شدت این بیماری از دست میدهند.

با این وجود متخصصان صحی به این باورند که افراد مصاب به ایدزدر صورت مراجعه سریع به مراکز صحی میتوانند از رشد این بیماری نزد شان بکاهند.

از سویی هم، کاهش ۱۰ درصدی وزن بدن در هر ماه و اسهالات و تب دوامدار بیشتر از یک ماه، از علایم بارز بیماری ایدز گفته میشود.

به اساس تخمین سازمان صحی جهان هم اکنون بیش از ۷۵۰۰ تن در افغانستان به بیماری ایدز مبتلا اند اما به اساس گزارش وزارت صحت عامه کشور تا کنون ۲۵۲۲ واقعه مثبت بیماری ایدز در کشور به ثبت رسیده است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :