شماری از فعالان حقوق زن و مدنی در ولایت هرات، حضور زنان را در نهادهای دولتی کمرنگ عنوان می‌کنند.

 

آنان از نهادهای مسئول طی یک نشستی، خواهان راه اندازی برنامه های بخاطر مهیا سازی زمینه حضور بیشتر زنان در اداره های دولتی شدند

«غلام فاروق راسب» برگذار کننده‌ی این برنامه به تلویزیون چکاد گفت که هدف از برگزاری این نشست، بررسی نتیجه نشست شش ماه قبل و پیشرفت‌های که در این عرصه بوجود آمده، می‌باشد.

وی افزود که ۶ ماه قبل شماری از فعالان مدنی و حقوق زن، با مسئولان اداره‌های دولتی نشستی را برگزار کرده و مشکلات زنان را در اداره‎های دولتی با آنان در میان گذاشته بودند.

با این حال حضور کمرنگ زنان در ادارات دولتی و سطوح تصمیم گیری، از عمده ترین نگرانی فعالان حقوق زن در این نشست عنوان شده است.

در عین حال «ملالی علوی» فعال حقوق زن که در این برنامه اشتراک کرده بود گفت که برنامه هایی از این دست می‎‌تواند مشکلات سد راه فعالیت زنان را شناسایی و برای حل آن راه کارهای عملی سنجیده شود.

از سوی هم فعالان مدنی و اعضای مجلس نمایندگان برگزاری همچون برنامه ها را بخاطر احقاق حقوق زنان در اداره های دولتی موثر عنوان می‌کنند.

«سید اشرف سادات» فعال مدنی در هرات گفت که بهترین راه بدست آوردن حق در جوامع امروزی، دادخواهی و برگزاری همچون نشست ها می‌باشد.

«مسعوده کروخی» عضو کمیسیون جامعه مدنی مجلس نمایندگان، نیز با تایید گفته‌های آقای سادات اذعان داشت که چنین برنامه‌های در آینده باید سازماندهی شود تا نگرانی جامعه تاحدی رفع شود.

وی افزود که بنابر قوانین توشیح شده، ۳۰ درصد کارمندان اداره های دولتی را باید زنان تشکیل دهند.

اما «محمد آصف حیدرزاده»رئیس اتحادیه کارگران ولایت هرات گفت که حکومت نتوانسته زمینه را برای حضور ۳۰ درصد زنان در اداره های دولتی مهیا سازد.

با این حال «مونسه حسن زاده» معاون امور اجتماعی والی هرات گفت که مسئولان این اداره کارهای را بخاطر افزایش حضور زنان در اداره های دولتی در هماهنگی با ادارات مسئول در مرکز کشور روی دست دارند.

قابل ذکر است که این دومین کنفرانس تعقیبی مشترک بین مقام‌های محلی، رهبران جامعه مدنی و فعالان حقوق زن برای صلح در ولایت هرات است که به هدف برسی و برطرف سازی مشکلات سد راه فعالیت زنان در اداره های دولتی راه اندازی می‌شود.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :