انسان ها به دلایل گوناگونی احساس تنهایی می کنند. این دلایل شامل تعداد محدود دوستان، عدم توانایی برقراری ارتباط با دیگران و همچنین پذیرفته نشدن توسط کسانی است که تمایل به دوستی با آنها را دارد. هر شخصی در مرحله ای از زندگی احساس تنهایی را تجربه می کند. خوشبختانه راه های زیادی برای غلبه بر تنهایی وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

اینگونه بر احساس تنهایی غلبه کنیم!

اینگونه بر احساس تنهایی غلبه کنیم!

هرکسی ممکن است تنهایی را تجربه کند.
از این موضوع شرمنده نباشید؛ تنها بودن به این معنی نیست که شما مشکل خاصی دارید. ما همگی مخصوصا هنگامی که در دوره های گذار زندگی قرار می گیریم، تمایل به تنهایی پیدا می کنیم. هنگامی که تغییری در زندگی ما رخ می دهد، هنگامی که به جای جدیدی نقل مکان می کنیم و راه جدیدی برای زندگی بر می گزینیم برای مدتی می بایست با تنهایی خود سر کنیم و در این میان افراد جدیدی، متناسب و هماهنگ با علایق، افکار یا شرایط جدید خود پیدا کنیم.

به تفاوت بین تنها بودن و خلوت گزینی توجه کنید.
تنها بودن شرایطی است که خود انتخاب نمی کنید و از آن راضی نیستید اما خلوت گزینی شرایطی است که شما خود با رضایت کامل آن را انتخاب می کنید. شما می توانید هرگاه اراده کنید، خلوت خود را بشکنید، با انسان های دنیای پیرامون رابطه برقرار کنید و با آنها نزدیک شوید. اگر این تمایل در شما وجود دارد که با دیگران ارتباط نزدیک برقرار کنید دیگر دوره گوشه نشینی شما به پایان رسیده است و باید به تنهایی خود خاتمه دهید.

علت تنهایی خود را پیدا کنید.
پیدا کردن علل تنهایی بهترین راه برای درک تنهایی، یافتن مزایا و معایب و در نهایت یافتن راه مناسب برای غلبه بر آن است. شاید دلیلش این باشد که احساس می کنید دیگران شما را درک نمی کنند و یا شاید طرز تفکر شما با اجتماعی که در آن قرار دارید همخوانی ندارد. احتمالش هست اما دلیل موجهی برای تنها بودن نیست چرا که می توانید افراد دیگری پیدا کنید که طرز تفکری مشابه با شما داشته باشند یا حتی از اجتماعی که در آن زندگی می کنید، درس می خوانید یا کار می کنید به جای دیگری کوچ کنید. ممکن است علت تنهایی شما معایبی باشد که در وجود شما نهفته است و نمی خواهید آنها را قبول کنید. گاهی تنها احساس بدی که نسبت به خود داریم باعث می شود برای نزدیک شدن و دوستی با دیگران تلاش نکنیم.
نمونه رفتار و ویژگی های مخربی که منجر به تنهایی می شود:
• حسادت
• تکبر
• خشم و عصبانیت
• غیر اجتماعی بودن
• عجول بودن
• عدم کنترل احساسات
نمونه ویژگی هایی که می تواند به شما کمک کند و احساس بهتری در شما به وجود بیاورد:
• شوخ طبعی
• اعتماد به نفس
• عزت نفس
• زیبایی
• جذابیت
• اندام متناسب

با افرادی که می شناسید تماس بگیرید و با آنها وقت بگذرانید.
حتی اگر این افراد آنهایی نیستند که شما می پسندید، ایجاد ارتباط با افراد مختلف منجر به آشنایی شما با افراد جدید دیگری می شود که ممکن است با شما همخوانی بیشتری داشته باشند و همچنین قابلیت های اجتماعی شما را بهبود می بخشد. این تماس و ارتباط با دنیای بیرون شامل رفتگر محله و بغال سر کوچه نیز می شود.
بیش از اینکه حرف بزنید، گوش بدهید. گوش دادن به دیگران باعث می شود آنها از لاک خود بیرون بیایند و ارتباط نزدیک تر و عمیق تری با شما برقرار کنند. سعی کنید به ارتباطات محدود خود صدمه ای وارد نکنید؛ در حال حاضر این تمام چیزی است که در اختیار دارید.

با شروع برقراری ارتباط با دیگران خود را به چالش بکشید.
منتظر نمانید که دیگران به شما نزدیک شوند و باب گفتگو و دوستی را باز کنند. خودتان دست به کار شوید و گفتگو را با پرسیدن یک سوال ساده آغاز کنید. شاید صحبت کردن درمورد موضوعی بدون مقدمه کمی عجیب به نظر برسد اما پرسیدن یک سوال ساده هیچگاه عجیب نخواهد بود و طرف مقابل همیشه خود را موظف می داند که به طور کامل به سوال شما پاسخ دهد و این همان فرصتی است که می توانید برای باز کردن باب گفتگو از آن استفاده کنید. سوالاتی نپرسید که جواب انها به یک بله یا خیر ختم شود. سعی کنید سوالاتی بپرسید که خود به سوالات دیگر ختم شوند.
به خاطر داشته باشید که ایجاد ارتباط عمیق و دوستی با دیگران یک فرایند طولانی و پیچیده است. نباید انتظار داشته باشید که یک گپ و گفتگوی ساده به یک دوستی عمیق ختم شود. برای دوستی پیشقدم شوید و صبور باشید!

با خانواده خود وقت بگذرانید.
حتی اگر با اعضای از فامیل ارتباط چندان عمیقی نداشته باشید باز هم احتمال اینکه به مهمانی ها و گردهمایی های خانوادگی دعوت شوید زیاد است. به خاطر جو خانوادگی این مهمانی ها گرمی و حس اعتماد بیشتری بین افراد حاضر در مهمانی وجود دارد. می توانید از این فرصت ها استفاده کنید و با افراد جدیدی آشنا شوید.

اجازه ندهید که در باتلاق تنهایی خود فرو بروید.
هرکاری انجام دهید تا ذهن خود را از آن منحرف کنید. پیاده روی کنید، دوچرخه سواری کنید، کتاب بخوانید، تلویزیون تماشا کنید. خود را با فعالیت ها و سرگرمی های مورد علاقه سرگرم کنید و از امتحان کردن چیز های جدید هراسی نداشته باشید. تجربیات متفاوت به شما کمک میکند که در فعالیت های اجتماعی پیش آمده حرفی برای گفتن داشته باشید و از آن به عنوان ابزاری برای علاقمند کردن دیگران به خود استفاده کنید.

تمام کارهایی را که قصد دارید با دیگری انجام دهید، خود به تنهایی انجام دهید.
بیشتر اوقات موضوع این نیست که می خواهید دوست و شریکی در کنار خود داشته باشید، بلکه بیشتر قصد دارید فعالیت ها و سرگرمی های مورد علاقه خود را با دیگران شریک شوید. اگر در حال حاضر دوست و شریکی نیست که شما را همراهی کند چرا خودتان را از علایق خود محروم کنید؟ خودتان را به سینما، کافی شاپ یا یک شام مخصوص دعوت کنید. هرچه وابستگی کمتر و استقلال بیشتری داشته باشید و توانایی لذت بردن از زندگی را به تنهایی در خود پرورش دهید، در روابط و دوستی های پیش رو نیز موفق تر خواهید بود. دیگر خود را به دیگران وابسته نمی دانید و انتظارات بی مورد و بیش از حد نیز از آنها نخواهید داشت.

یک حیوان خانگی داشته باشید.
حیوانات خانگی می توانند بهترین دوستان شما باشند. بی هیچ توقعی در کنار شما می مانند و شما را تنها دوست خود می دانند.

وارد دنیای مجازی شوید.
شبکه های اجتماعی این فرصت را فراهم می کنند که بدون احساس ترس و خجالت با شهامت بیشتر با افراد جدیدی در تمام نقاط دنیا ارتباط برقرارکنید و دوستان بسیاری پیدا کنید. حتی ممکن است این دوستی ها از دنیای مجازی به دنیای حقیقی هم کشیده شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: