حسن روحانی رییس جمهور ایران همزمان با بحث برانگیزتر شدن موضوع هسته ای ایران با قدرت های جهانی، خواهان بهتر شدن روابط با آلمان است.
برای رسیدن به یک توافق هسته ای، حالا ایران خواهان بهبود دوباره رابطه اش با آلمان است. حسن روحانی، رییس جمهور ایران این موضوع را در یک تماس تلفنی با انگلا مرکل صدراعظم آلمان فدرال بیان نمود. پرونده هسته ای ایران در سال های گذشته روابط تاریخی دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
روحانی در این تماس تلفنی گفت: “ما به گسترش دوباره روابط دوجانبه با شرایطی جدید امیدوار هستیم”. رییس جمهور ایران به مرکل توضیح داد که “مطمئن باشید ایران در مذاکرات تعیین کننده هسته ای در سویس خواهان دست یابی به یک راه حل مناسب با در نظر داشت خواست همه طرفین است”. دولت آلمان فدرال تاکنون در رابطه با این گفتگوی تلفنی اظهار نظری نکرده است.
وزیران خارجه ایالات متحده امریکا، چین، روسیه، فرانسه و بریتانیای کبیر، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان (کشورهای پنج جمع یک) در کنفرانس لوزان با همتای ایرانی شان محمد جواد ظریف روی پرونده هسته ای ایران مشوره می کنند.
فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در مورد این مذاکرات در لوزان گفت که بعد از بیش از ۱۲ سال مذاکرات “می توان گفت پایان بازی شروع شده است”.
وزیر خارجه آلمان از همه جوانب خواست تا تلاش بیشتری به خرج دهند. وی گفت که قدم های اخیر “سخت ترین مرحله، اما تعیین کننده ترین” قدم ها هستند. وی اظهار امیدواری کرد که “این تلاش ها تا رسیدن به یک توافق نهایی متوقف نشوند”. تا ۳۱ ماه مارچ باید طرفین روی اصول اساسی توافق کرده و تا پایان ماه ژوئن همه جزئیات توافق روشن گردد.
غرب تلاش می کند با دست یافتن به یک توافق هسته ای، از ساخت و دست یابی ایران به بمب هسته ای جلوگیری کند. تهران همواره برنامه هسته ای اش را صلح آمیز و برای تقویه اهداف غیرنظامی خوانده و تلاش برای ساختن بمب هسته ای را تکذیب می کند. به خاطر این برنامه هسته ای، تحریم های اقتصادی شدید بین المللی بر ایران وضع شده است.
هنوز هم شمار و نوع سانترفیوژهایی که ایران در آینده اجازه خواهد داشت از آنان برای غنی سازی یورانیوم استفاده کند و همچنان مدت زمان این قرارداد، مورد بحث می باشد.
اشتاین مایر در لوزان با جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، لوران فابیوس دیپلومات ارشد فرانسه و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ملاقات کرد. ظریف در این ملاقات گفت که کشورش خواهان از سرگیری روابط، پیشرفت و اراده خوب است: «آلمان و فرانسه برای دست یابی به یک قراداد بسیار جدی هستند”.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :