والی بامیان در مرکز افغانستان تأیید کرده در انبار سلاح و مهمات گروه طالبان که به دست نیروهای امنیتی افتاده، ماین‌های ساخت ایران کشف‌شده است.
محمد طاهر ظهیر به بی‌بی‌سی گفت که هرچند نشان کارخانه و محل ساخت این ماین‎ها پاک‌شده، اما “باور جدی ” بر این است که این ماین‌ها در ایران ساخته‌شده است.
او افزود: “این ماین‌های ضدپرسونل بر اساس نظر و باور کارشناسان امور نظامی و امنیتی، ساخت کشور ایران است.”
عبدالرحمان احمدی، سخنگوی آقای ظهیر گفت که تعداد این ماین‌ها به ۳۲ عدد می‌رسد، اما نه او و نه والی بامیان توضیح ندادند که این ماین‌ها از چه طریقی به بامیان منتقل‌شده است.
به گفته آقای احمدی، این ماین‌های ضدپرسونل به همراه مقدار قابل‌توجهی سلاح و مهمات در “دره شکاری ” در مرز ولایت بغلان در شمال غرب ولایت بامیان کشف‌شده است.
این نخستین بار است که از کشف ماین‌های ساخت ایران در بامیان خبر داده می‌شود.
گروه طالبان در بخش‌هایی از ولایت بغلان حضور دارند و طالبان ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان را که در مرز با ولایت بامیان موقعیت دارد، برای دو روزبه تصرف خود درآورده بودند.
مقام‌های ولایت بامیان پیش‌ازاین در مواردی از نفوذ گروه طالبان در مناطق کهمرد و شیبر این ولایت خبر داده‌اند، اما این گروه تا حال موفق نشده که قرارگاه ثابتی برای خود در بامیان داشته باشد.
بامیان یکی از آرام‌ترین ولایت‌های افغانستان است، اما راه‌های منتهی به آن ناآرام است و هرازگاهی از رویدادهای امنیتی در این راه‌ها گزارش می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: