شورای عالی صلح کشور می‌گوید که موقف تازه آمریکا می‌تواند روند گفتگوها میان حکومت افغانستان و پیکارجویان طالب را تسریع بخشد.

 

سید احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح افغانستان گفته که اقدامات تازه آمریکا در مورد صلح با مشوره حکومت و این شورا صورت خواهد گرفت

بر بیناد گفته‌های وی آنان امیدوارند که سیاست آمریکا مبنی بر گفتگوهای بدون پیش‌شرط با پیکارجویان طالب در گفتگوهای صلح مؤثر واقع شده و باعث آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و پیکارجویان طالب شود.

آقای طاهری گفت: ” ایالات متحده آمریکا گام برداشته و همواره با ما همکاری کرده و بدون شک امروز نیز موضوعی را که اعلام کرده گام خوبی است برای تسهیل ساختن پروسه صلح افغانستان”.

زلمی خلیزاد، مشاور خاص وزارت خارجه آمریکا برای افغانستان به تازگی گفته که ایالات متحده حاضر است بدون پیش‌شرط با پیکارجویان طالب گفتگو کند.

حکومت افغانستان نیز در روزهای آغازین سال جاری میلادی در نشست دوم پروسه کابل پیشنهاد بی قید و شرط صلح را با پیکارجویان طالب مطرح ساخته بود.

با وجود این که این پیشنهاد افغانستان مورد حمایت آمریکا، پاکستان، سازمان ملل و کشورهای منطقه قرار گرفت اما پیکارجویان طالب پافشاری کردند که می‌خواهند با آمریکا وارد مذاکره شوند.

در همین حال مجلس بزرگان کشور بر عملی شدن این موقف آمریکا تاکید کرده و می‌گوید که امیدواراست که این موقف آمریکا بر گفتگوهای صلح کشور مؤثر واقع شده و زمینه گفتگوها میان حکومت افغانستان و پیکارجویان طالب را فراهم سازد.

 

بیشتر بخوانید:

امیدواری شورای عالی صلح افغانستان به موقف تازه آمریکا در قبال صلح

امیدواری شورای عالی صلح افغانستان به موقف تازه آمریکا در قبال صلح

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: