حکومت ایالات متحدۀ امریکا با ترفیع ساختار فرماندهی سایبر وزارت دفاع آن کشور، به انکشاف تسلیحات برای جلوگیری از حملات سایبری، مجازات رخنه کنندگان به شبکه‌های ایالات متحده و مقابله با نیروهای متخاصم مانند گروه داعش تاکید دارد.
شماری از مقام‌های برحال و پیشین امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که بر اساس این طرح حکومت امریکا، فرماندهی سایبری ایالات متحده به آنچه به اصطلاح نظامی “فرماندهی واحد” گفته می شود، مبدل خواهد شد که معادل شاخه های محارب قوای نظامی امریکا خواهد بود.
رویترز از قول یک مقام مسئول ادارۀ استخبارات امریکا نگاشته است که فرماندهی سایبر از ادارۀ امنیت ملی جدا خواهد شد که به گفتۀ وی به رهبران این فرماندهی قدرت بیشتر می‌دهد تا در جنگ‌های آینده با صدای رساتر خواستار کاربرد ابزار تعرضی و دفاعی شوند.
یک مقام دیگر آگاه از این طرح که نخواسته است نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته است که طرح جدید بازتاب دهندۀ نقش روز افزون عملیات سایبر در جنگ افزار عصری است و از سوی دیگر تفاوت ماموریت‌های فرماندهی سایبر و ادارۀ امنیت ملی را برجسته می‌سازد.
فرماندهی سایبر در سال ۲۰۱۰ ایجاد شد و اکنون در تشکیل فرماندهی استراتژیک ایالات متحده فعالیت می‌کند. فرماندهی استراتژیک از عملیات فضایی قوای نظامی، تسلیحات هسته‌ای و دفاع راکتی نظارت می‌کند.
تا هنوز روشن نیست که این طرح چه زمانی برای تصویب نهایی به رییس جمهور باراک اوباما پیشکش می شود. از آنجایی که حکومت ایالات متحده از دیر زمان در تلاش ایجاد ساختار مناسبتر برای مقابله با تهدید روزافزون سایبری داشت، گمان می‌رود که رییس جمهور اوباما به زودی این طرح را منظور کند.
وزارت دفاع ایالات متحده در ماه آوریل سال روان اعلان کرد که ۳۵ میلیارد دالر را در جریان پنج سال، برای مصارف سایبر هزینه خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: