قرن هاست که در نپال، دختربچه هایی که سن بعضی از آنها به زیر یک سال می رسد، به عنوان بت زنده یا کوماری انتخاب شده و توسط مردم و حتی پادشاه پرستیده می شوند.
یونیکا بجراچاریا: این دختر هشت ساله، الهه (کوماری) شهر پتن، یکی از بزرگترین شهرهای نپال است. او در سن شش سالگی به این مقام برگزیده شد و تا روز اولین پریودش، الهه این شهر باقی خواهد ماند.
بیرون معبد، پاهای کوماری نباید به زمین بخورد و همیشه کسی او را باید حمل کند. به جز اعضای خانواده و کاهنان معبد، کوماری با کس دیگری صحبت نمی کند. او همچنین اجازه ندارد به مدرسه یا حتی بیمارستان برود.
مسئولیت اصلی کوماری، حفاظت از شهر و کشور است و در کل کشور، فقط ۳ کوماری رسمی وجود دارد. مورخین بر این باورند که این سنت، از قرن دوازدهم، توسط بودایی ها شروع شد.
رامش بجراچاریا – پدر کوماری پتن: “بعد از کوماری شدن دخترم، زندگی من کاملا از این رو به آن رو شده. من قبلا صاحب یک مغازه بودم اما الان، برای اینکه بتوانم درست در امور کوماری نظارت و فعالیت کنم، مجبور شدم که کارم را رها کنم و تمام مدت در خدمت این سنت باشم. اما همه این فداکاری ها ارزش این را دارد که آدم دخترش کوماری شهر باشد. الان دیگر همه در کل کشور من را می شناسند و به من احترام می گذارند.”
مخارج زندگی کوماری و خانواده اش، توسط کمک مالی ماهیانه دولت و همچنین کسانی که به زیارت کوماری می‌آیند تامین می شود.
سومیکا بجراچریا – کوماری سابق پتن: “روزهای اول که به مدرسه رفتم، همکلاسی هایم از من می ترسیدند. وقتی من کوماری بودم اونها می آمدند و من را می پرستیدند و حالا ما همه در یک کلاس هستیم.”
نانی مایا شکیا – کوماری سابق (بیش از ۵۰ سال پیش): ” من از سن ۴ تا ۱۲ سالگی کوماری بودم. وقتی به عنوان کوماری برگزیده شدم، من را از پدر و مادرم جدا کردند و به خانه جدیدی در معبد بردند. روزهای اول خیلی دلم برای پدر و مادرم تنگ می شد. آنها هر چند وقت یکبار به زیارت من می آمدند، مثل دیگران من را می پرستیدند و بعد می رفتند.”
جمعیت نپال عمدتا هندو است، اما شمار قابل توجهی هم بودایی هستند. پیروان این دو دین که قرن هاست در کنار هم زندگی می کنند، نه تنها از معابد و حتی کاهنان یکدیگر استفاده می کنند، بلکه هر دو، کوماری را زیارت می کنند.
دانا بجراچاریا بیش از ۶۰ سال است که کوماری باقی مانده. او در سن ۲ سالگی بر این مقام برگزیده شد ولی هیچ وقت پریود نشد. او تا ۳۰ سالگی کوماری رسمی پتن باقی ماند، تا اینکه شاه نپال دستور داد که او را جایگزین کنند – چون کوماری ها به صورت سنتی، باید دختران خردسال باشند.

 

الهه‌های زنده نپال؛ فرهنگ نپالی‌ها با به کوماری گرفتن دختران نابالغ

الهه‌های زنده نپال؛ فرهنگ نپالی‌ها با به کوماری گرفتن دختران نابالغ

این مطلب را به اشتراک بگذارید: