شماری از کشاورزان ولسوالی‌های گذره و انجیل ولایت هرات، روز چهارشنبه جوزا، به خاطر آن چه کاهش قیمت محصولات شان می‌خوانند، در مقابل دروازه اداره محلی هرات تجمع اعتراضی کردند.

 

این کشاورزان عدم کنترل بر واردات از مرزها را عمده ترین عامل کاهش قیمت محصولات شان عنوان کرده و از حکومت خواهان رسیدگی به این مسئله شدند.

عدم کنترل واردات و وارد شدن تولیدات مشابه آن چه در کشور تولید می‌شود، از کشورهای همسایه به هرات، همواره نگرانی کشاورزان و زارعین را به همراه  داشته است.

«گل احمد» یکی از کشاورزان معترض در این گردهمایی اعتراضی گفت که از کاهش نرخ کچالو برای واردات این محصول از خارج، شاکی است.

از سویی هم «امین الله» دیگر از کشاورزان معترض گفت که تخم بزری کچالو را به قیمت بالا خریداری می‌کند اما حالا که محصولات شان بدست آمده، قیمت نیز پایین آمده که آنان را متضرر ساخته است.

وی از حکومت می‌خواهد تا راه کاری را برای آنان جستجو کند در غیر آن، این قشر دست به اعتراضات گسترده تری خواهد زد.

کشاورزان معترض در این گردهمایی یادآور شدند که اگر دولت به مشکل آنان رسیدگی نکند آنان شاهراه های مواصلاتی ولایت هرات را مسدود خواهند کرد.

در همین حال مسئولان در اداره محلی هرات با تاکید بر حمایت از محصولات زراعتی داخلی کشاورزان می‌گویند که آنان با رئیسان اداره‌های مربوطه نشست‌های را برگزار کرده اند تا بخاطر وارد نشدن محصولات مشابه به هرات، راهی را جستجو کنند.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات به تلویزیون چکاد گفت که بخاطر متضرر نشدن کشاورزان، وزارت مالیه کشور توافق کرده تا تعرفه فصلی گمرکات را بوجود بیاورد.

شایان ذکر است که حمایت از محصولات زراعتی داخلی از جمله شعارهای کارزارهای انتخاباتی رهبران حکومت وحدت ملی بود و آنان همواره بر حمایت از این محصولات تاکید داشته اند.

این درحالیستکه ورود کالاهای مشابه به آنچه در داخل کشور تولید می‌شود، همواره نگرانی کشاورزان و تولید کنندگان در داخل کشور را بوجود آورده است.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :