محو پدیده فساد یکی از وعده‌های رهبران حکومت وحدت ملی در جریان کارزارهای انتخاباتی بود اما تاهنوز به باور برخی از شهروندان و اعضای شورای ولایتی هرات، این امر مهم تحقق نیافته است.

 

شماری از اعضای شورای ولایتی هرات می‌گویند که حدود ۲ هفته قبل اداره ثبت احوال و نفوس کشور برای جذب ۱۱۸ تن نیروی کاری مورد نیاز اش، یک امتحان رقابتی را بین بیش از ۲ هزار شهروند برگزار کرد.

اما بعد از ختم این امتحان، تصاویری از برگزاری امتحان در صفحه‌های اجتماعی منتشر شده که حکایت از تقلب در این رقابت را می کند، این امر سبب اعتراض شماری از اشتراک کنندگان این آزمون شده است.

«محمد سردار بهادری» نماینده مردم در شورای ولایتی و یک تن از هیئت نظارت این رقابت با آن که وجود تقلب را می‌پذیرد اما می‌گوید که هیئت نظارت به بهترین شکل، کار اش را انجام داده است.

وی افزود که جریان این رقابت توسط نهادهای جامعه مدنی، رسانه‌ها، هیئت موظف، استادان دانشگاه و نهادهای از این دست نظارت کردند.

بهادری بیاند داشت که پس از اعتراض شماری از اشتراک کنندگان و ادعاها مبنی بر وجود تقلب در این رقابت، آنان با مقام‌های اداره محلی گفتگو کردند.

به گفته این عضو شورای ولایتی، نتیجه این گفتگو بر این شد تا امتحان دور دوم بین ۵۱۴ تن که نمرات بلند را اخذ کرده اند، برگزار شود.

با این حال مسئولان اداره محلی هرات نیز بر شفافیت این رقابت تاکید دارند و می‌گویند که این رقابت تحت نظر ۲ کمیته کاری برگزار شده و توسط نهادهای مختلف از آن نظارت صورت گرفته است.

«جیلانی فرهاد» افزود که اگر کدام تغلبی در این رقابت بوده باشد، اداره محلی آن را بررسی و با متخلفان برخورد قانونی خواهد کرد.

در عین حال مسئولان در شبکه نهادهای جامعه مدنی هرات در این راستا می‌گویند که از آنان برای نظارت از این رقابت دعوت نشده بود.

«جواد عمید» یک تن از اعضای این نهاد بیان می‌دارد که تقلب در همچون رقابتی که در دانشگاه هرات با حضور این همه هیئت صورت گرفته، باور مردم نسبت به نهادهای علمی نیز زیر سوال خواهد برد.

این درحالیست که همواره شهروندان کشور از وجود فساد در اداره های دولتی و غیر دولتی شاکی بودند اما برای نخستین بار است که از جریان یک رقابت با حضور این همه هیئت، تقلب صورت گرفته و شکایت شهروندان را به دنبال داشته است.

 

بیشتر بخوانید:

فساد در آزمون رقابتی ثبت احوال‌ونفوس، صدای اشتراک کنندگان را برانگیخت

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: