شماری از دانشمندان تایوانی می‌گویند که تحقیقاتی را انجام داده اند که در نتیجه آن ۵ داروی مسکن را نشاسایی کرده اند که استفاده مکرر آن‌ها سبب سکته مغزی و قلبی می‌شوند.

این دانشمندان می‌گویند که مسکن‌های چون «ایبوپروفن، دیکلوفنک، سلکوکسیب، مفنامیک اسید و ناپروکسن» داروهای هستند که در سراسر جهان مصرف کنندگان آن زیاد بوده و در عین حال استفاده بیش از حد آن سبب سکته مغزی و قلبی می‌شوند.

آنان اظهار کردند که برای تکمیل تحقیقات شان از اطلاعات ۵۶ هزار مریض که مبتلا به فشار خون بالا بودند، استفاده کرده‌اند.

به گفته دانشمندان تایوانی، از ۳۳۰ نفری که از مسکن بروفین استفاده می‌کنند، برای یکی از آن‌ها در طول ۴ هفته حمله قلبی و یا سکته مغزی رخ می‌دهد.

براساس گفته‌های دانشمندان، از ۱۰۵ نفری که از داروی «سلکوکسیب» استفاده می‌کنند، یکی از آنها منجر به سکته مغزی یا قلبی می‌شود.

گفته می‌شود که در هر ۲۴۵ نفری که داروی «دیکلوفنک» را استفاده می‌کنند، یکی از آنها با سکته مغزی یا حمله قلبی، و از هر ۳۹۴ نفری که از داروی «ناپروکسین» استفاده می‌کنند یکی از آنها با خطر سکته مغزی و یا حمله قلبی مواجه هستند.

براساس این تحقیق، در میان این دارو ها کم‌خطر‌ترین آن‌ها «مفونامیک‌اسید» می‌باشد که از ۳۹۴ نفر استفاده‌کننده از آن یک نفر با حمله قلبی مواجه می‌شود.
این در حالیست که در گذشته نیز دانشمندان تایید کرده بودند ک استفاده بیش از حد بروفین و برخی از مسکن های دیگر سبب عقیم شدن مردان می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید:

استفاده مکرر برخی از مسکن‌ها منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می‌شوند

استفاده مکرر برخی از مسکن‌ها منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می‌شوند

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :