برخی منابع در هرات می‌گویند که ۲۰ حوت برابر با روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی در کشور است و از این روز امروز در ولایت هرات تجلیل به عم آمد.

 

این در حالیست که به میراث‌های فرهنگی در کشور و به خصوص در ولایت هرات گونه آنچه ‌که باید حفاظت می‌شد نشده است.

عبدالقیوم وزیری، رئیس انجمن میراث‌های فرهنگی، گفته است که نگرانی‌های وجود دارد که تا کنون بعضی از میراث‌های فرهنگی به گونه درست مرمت نشده و در حالت ویرانی قرار دارد.

این در حالیست که بارهای مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گفته اند هرات در لیست میراث‌های فرهنگی حهان قرار خواهد گرفت اما تا کنون قرار نگرفته است.

وزیری افزود که کم کاری‌ها از سوی مردم، ساخت و ساز  غیر معیاری و نبود معیار‌های یونسکو باعث ثبت نشدن هرات به لیست میراث‌های فرهنگی شده است.

در عین حال مسئولان اداره حفظ آبدات تاریخی می‌گویند به علت عدم صلاحیت در قسم ترمیمات، اداره محلی با این اداره همکاری نکرده است.

با این همه کارشناسان امروز فرهنگی در ولایت هرات می‌گویند که علاقه مندی به حفظ آبدات تاریخی و فرهنگی وجود ندارد.

عبدالغنی نیکسیر یکی از کارشناسان امروز فرهنگی می‌گوید که حفاظت از میراث‌های فرهنگی در کشور به حاشیه رانده شده است و مقامات بلند پایه کشور مصروف مسایل سیاسی هستند.

از این روز در حالی در  ولایت هرات تجلیل می‌شود که هم اکنون ۸۷۰ آبده تاریخی در ولایت هرات به ثبت رسیده است که بیشتر این آبده‌ها در معرض فروپاشی قرار دارد.

 

بیشتر بخوانید:

از روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی در هرات تجلیل به عمل آمد

از روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی در هرات تجلیل به عمل آمد

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :