فیفا و تیفا، دو نهاد ناظر بر انتخابات بر این باورند که اتهام آزار جنسی بانوان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌تواند در مشارکت بانوان در انتخابات خدشه وارد کند.

 

صغرا سعادت سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا (تیفا) امروز اعلام کرد؛ اتهامات سوء استفاده جنسی از زنان در ارگ ریاست جمهوری در این برهه زمانی کار غلطی است.

خانم سعادت می‌گوید؛ حتی اگر به این اتهامات رسیدگی هم شود، باز هم بر مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی تاثیر منفی خواهد داشت.

سخنگوی تیفا در ادامه افزود؛ این اتهامات که احتمال می‌رود به هدف مبارزات انتخاباتی و سرکوب رییس جمهور فعلی مطرح شده باشند اعتبار مردم را زیر سوال برده است.

بر بنیاد گفته‌های خانم سعادت این اتهامات باعث شده‌اند تا زنان در نهادهای رسمی شامل حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی با صدمات روحی و اعتباری روبه‌رو شوند.

در عین حال یوسف رشید رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا (فیفا) نیز می‌گوید؛ تبدیل شدن اتهام آزار و اذیت جنسی بانوان به کارزار انتخاباتی تاثیرات منفی بر مشارکت مردم خواهد داشت.

اتهام سوء استفاده جنسی از زنان در ارگ ریاست جمهوری نخستین بار توسط مشاور پیشین رییس جمهور غنی مطرح شد که شماری از مقامات داخل ارگ را به طلب جنسی از زنان در ازای اعطاء کرسی متهم می‌ساخت.

 

بیشتر بخوانید:

 

اتهام آزار و اذیت جنسی بانوان مشارکت آن‌ها در انتخابات را کاهش خواهد داد

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید: