مسئولان در کمیسیو مستقل حقوق بشر افغانستان از وضعیت بد معلولین در ولایت هرات ابراز نگرانی می‌کنند.

 

«سیماسمر» رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که حکومت به معلولین تا کنون هیچ کاری انجام نداده است.

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سفری به ولایت هرات از بنیاد خیره پیره هرات دیدار کرده و مشکلات شان را جویا شده اند.

در بنیاد خیریه پیر هرات اکنون افراد دارای معلولیت مصروف فراگیری علم و دانش هستند اما تا کنون به مشکلات این بنیاد رسیدگی آنچنانی نشده است.

اکنون رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت معلولین افغانستان گفته است که حکومت تا کنون به افراد دارای معلولیت انجام نداده است.

در همین حال مسئولان بنیاد خیره پیر هرات، نبود امکانات و تجهیزات صحی را برای معلولین یکی از مشکلات اساسی این قشر عنوان می‌کنند.

«ثنا محسنی» معاون اجرائی بنیاد خیره پیر هرات می‌گوید که به دلیل ناامنی‌ در کشور همه روزه به تعداد افراد دارای معلولیت افزوده می‌شود.

وی افزود که اوضاع افغانستان روز به روز به بحران می‌رود و جنگ میان نظامیان و پیکارجویان طالب در برخی از مناطق به شدت جریان دارد.

از سویی هم شماری از فعالان مدنی هرات گفته‌ اند که تا کنون به مشکلات صحی و محیطی معلولین رسیدگی نشده است.

«جواد عمید» فعال مدنی در مصاحبه‌ای با تلویزیون چکاد گفت که حکومت باید به فکر افراد معلول کشور باشد زیرا اکثر آنان بخاطر ایجاد امنیت در کشور معلول شده اند.

با این حال مسئولان اداره کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین هرات می‌گویند که افراد دارای معلولیت را به اداره صلیب سرخ برای دریافت تجهیزات صحی معرفی می‌کنند.

«محمد رفیع فرهنگ» مدیر عمومی توان بخشی اداره کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین هرات، از کلینیک‌های خصوصی می‌خواهد که با افراد دارای معلولیت در این ولایت همکاری نمایند.

با این همه سیماسمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از بازرگانان می‌خواهد تا در قسمت رفع مشکلات افراد دارای معلولیت به این نهاد کمک کنند.

این در حالیست که هم اکنون ۱۰۰۰ نفر از معلولین حوزه غرب در بنیاد خیره پیر هرات ثبت نام کرده اند که به طور شبانه روزی ۵۰ نفر در این مرکز نگهداری می‌شوند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :