نویسنده گزارش: احمد سهیل نصیری

مقام‌های وزارت شهرسازی و مسکن در سفر به ولایت هرات کار عملی بخش مقدماتی ترمیمات مسجد جامع بزرگ هرات را کلید زدند.

 

«محمد آصف رحیمی» والی هرات می‌گوید که کار بخش مقدماتی ترمیمات مسجد جامع بزرگ هرات، به ارزش ۲۴ میلیون افغانی روز سه شنبه ۲۳ اسد، از سوی وزیر شهرسازی و مسکن و مقام های محلی هرات، کلید زده شد.

وی افزود که این ترمیمات با هزینه ۲۴ میلیون افغانی در مدت بیش از ۷ ماه تکمیل خواهد شد.

والی هرات خاطرنشان ساخت که هم اکنون انجینیران وزارت شهرسازی کشور پیرامون پلان توسعه این مسجد بزرگ نیز در حال کار هستند.

در عین حال «روشان ولس‌مل» سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن می‌گوید که این وزارت برنامه‌های ترمیماتی اش را در دو بخش به اکمال خواهد رساند.

از سویی هم مسئولان در اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گویند که دو مشکل عمده در برابر مسجد تاریخی جامع بزرگ هرات قرار دارد.

«آریا رئوفیان» رییس اطلاعات و فرهنگ هرات می گوید که ساختمان‌های بلند و جاده عبور و مرور در اطراف این مسجد، به نمای آن صدمه رسانده است.

با این همه «کامران علیزایی» رییس شورای ولایتی هرات می‌گوید که وزیر شهرسازی به ساکنان این ولایت وعده داده است تا مشکلات اساسی مسجد جامع بزرگ هرات را برطرف کند.

این در حالیست که مسجد جامع بزرگ هرات جزء پنج مسجد بزرگ در سطح جهان شمرده می‌شود اما دیده می‌شود که بعضی از قسمت‌های این مسجد در حال تخریب است.

هرات از جمله ولایت‌های باستانی در کشور شمرده می‌شود و بر بنیاد آمار اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، بیش از ۴۰۰ آبده تاریخی در این ولایت به ثبت رسیده است.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :