هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در تکریت بمباران کردند.
مقامات آمریکایی ضمن تایید این حملات می‌گویند که به درخواست دولت عراق آغاز شده و ادامه خواهد یافت. این حملات یک روز پس از آن انجام می شود که گزارش شد پروازهای تجسسی آمریکا بر فراز تکریت شروع شده است.
ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه از چند هفته پیش برای خارج کردن شهر تکریت از تسلط داعش عملیات گسترده ای را آغاز کرده بودند اما پیشروی آنها در روزهای اخیر متوقف شده بود.
گفته می شود که حیدر عبادی نخست وزیر عراق شخصا از آمریکا درخواست کمک کرده بود.
ژنرال جیمز تری فرمانده کل ائتلاف بین المللی در عملیات هوایی ضد داعش است گفت این حملات با هدف “نابودی”داعش انجام می شود. او همچنین گفت که این حملات “با حداقل خسارت جانبی” به تاسیسات تکریت انجام می شود.
یک مقام عراقی در گفتگویی تایید کرد که حملات هوایی ائتلاف پس از ملاقاتی مهم میان وزیر دفاع عراق و سفیر آمریکا در بغداد شروع شد.
ژنرال تری هم گفت که ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا اکنون درحال ارائه پشتیبانی مستقیم از نیروهای امنیتی عراق است که در عملیات تکریت شرکت دارند.
همزمان هادی خزرجی، از مقامات محلی در گزارشی گفته است که حمله ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه در تکریت هم از حدود ساعت ۹ شب چهارشنبه به وقت محلی با گلوله باران مواضع داعش از سر گرفته شده است.
نیروهای دولتی در آغاز عملیات تکریت که ابتدای ماه مارس – بیش از سه هفته پیش – آغاز شد بدون کمک هوایی ائتلاف بین المللی به سرعت پیشروی کردند و شهرها و روستاهای حومه تکریت در طول دجله را گرفتند و وارد بخش های شمالی و جنوبی شهر شدند.
اما این عملیات در دو هفته اخیر به مانع برخورد و نیروهای ارتش و شبه نظامیان متحمل کشته های زیادی شدند و مرکز شهر همچنان در دست چند صد پیکارجوی داعش باقی ماند. داعش بمب های زیادی در مسیر حرکت نیروهای دولتی کار گذاشته است که از عوامل کند شدن پیشروی آنهاست.
سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه گفت: “حقیقت این است که (این عملیات) اخیرا پیشرفت نداشته.”
او گفت که نیروهای عراقی تکریت را محاصره کرده اند اما نفوذ کمی به شهر داشته اند:‌ “دشمن در داخل شهر محکم سنگر گرفته و موانع دفاعی سفت و سخت و پیشرفته ای ایجاد کرده است.”
تا کنون آمریکا از ورود به عملیات عراق برای بازپس‌گیری شهر تکریت از داعش خودداری کرده بود و گفته می شد که شبه‌نظامیان شیعه با دخالت آمریکا موافق نیستند.
هادی عامری فرمانده یکی از گروه های شبه نظامی شیعه شرکت کننده در این عملیات، روز یکشنبه از افراد “سست عنصر” در ارتش عراق که می خواهند آمریکا در عملیات تکریت علیه داعش حمله هوایی انجام دهند انتقاد کرده بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :