مسئولان در ولایت هرات می‌گویند که اولین روز امتحان کانکور سه شنبه ۲۲ جوزا، با حضور بیش از ۴ هزار داوطلب در ولایت هرات برگزار گردید.

 

«عبدالرحیم یزدان پناه» مسئول امتحانات کانکور وزارت تحصیلات عالی در گفتگو با تلویزیون چکاد گفت که ۱۱۸۷۸ نفر در ولایت هرات در این آزمون اشتراک خواهند کرد که ۶۰ درصد آن دختران تشکیل میدهند.

وی افزود که روزانه بصورت جداگانه ۴ هزار نفر در ولایت هرات به پروسه کانکور اشتراک خواهند کرد.

یزدان پناه تصریح کرد که امتحان کانکور در روزهای ۲۲ تا ۲۴ ماه جوزا در ولایت هرات برگزار می‌شود که متقاضیان کانکور برای امتحان در این ۳ روز تقسیم شده اند.

مسئول امتحانان کانکور وزارت تحصیلات عالی گفت که امسال ۱۱ هزار و ۸۷۸ نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند که این رقم نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

به گفته منبع، در سال‌های گذشته میان ۱۵ تا ۱۷ هزار نفر در این آزمون سراسری از ولایت هرات اشتراک می‌کردند.

گفته می‌شود که برخی از خوش‌بینی‌ها و بد بینی‌ها در مورد نحوه برگزاری این آزمون به صورت شفاف در بین متقاضیان آزمون کانکور وجود دارد.

شفاف بودن برگزاری کانکور پرسشی است که همواره ذهن بسیاری از اشتراک کنندهای امتحان کانکور را درگیر خود کرده است.

«حامد» یکی از اشتراک کنندگان امتحان کانکور در ولایت هرات به تلویزیون چکاد گفت که امکان تقلب در آزمون کانکور وجود دارد.

وی افزود که با عملی شدن روند بایومتریک سطح تقلب در امتحان کاهش یافته اما به صفر نرسیده است.

این اشتراک کننده خاطرنشان ساخت که ناظرین باید در حین برگزاری آزمون دقت بیشتری به خرج دهند تا از هرگونه تقلب جلوگیری شود و حق به حق دار برسد.

اما مسئول امتحانات کانکور وزارت تحصیلات عالی و رئیس دانشگاه هرات از شفاف بودن این پروسه سخن می‌زنند و می‌گویند که روند بایومتریک متقاضیان تضمین کننده امتحان شفاف در سراسر کشور خواهد بود.

«عبدالله فائز» رئیس دانشگاه هرات گفت که پروسه کانکور تنها روند در کشور است که شفافیت خود را در سراسر کشور ثابت ساخته است.

با این حال مسئله ی دیگری که نگرانی برخی از اعضای شورای ولایتی هرات و مسئولان در معارف را برانگیخته است سیر نزولی متقاضیان کانکور نسبت به سال قبل است.

بر اساس گزاش ها آمار اشتراک کننده های کانکور در هرات به مرز بیش از ۱۵ هزار نفر بوده است اما امسال این رقم به ۱۱۸۷۸ نفر رسیده است.

«نور احمد حیدری»عضو شورای ولایتی هرات گفت که کمبود امکانات، ناامنی و فقر اقتصادی از جمله عوامل کاهش اشتراک کننده ها در پروسه کانکور خوانده می‌شود.

قرار است در پروسه کانکور بیش از ۷۶ هزار نفر در سراسر کشور اشتراک نمایند و از این میان ۶۸ هزار نفر جذب دانشگاه های دولتی در کشور شوند.

 

 

https://telegram.me/CHEKADTV

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :